محصول جدیدی از گچ برای اولین بار در کشور در سمنان تولید شد.

محصول جدیدی از گچ برای اولین بار در کشور در سمنان تولید شد.
این محصول که گچ ترکیبی و پاششی نام دارد نسل جدید گچ ساختمانی است که با دانش محققان دانشگاه سمنان و سرمایه گذاری بومی 27 میلیارد ریالی شرکت گچ سیمین سمنان تولید و به بازار عرضه شده است.


احمد حسنی مدیر عامل شرکت گچ سیمین سمنان با بیان این‌که تحقیقات برای تولید این نوع گچ از سال 89 آغاز شد گفت: این گچ نسبت به گچ‌های معمولی ساختمان با گیرایی حداقل 180 دقیقه‌ای قابلیت شستشو و خلوص 98 درصدی، گچ‌کاری ساختمان را برای افراد راحت‌تر می‌کند. وی افزود: گچ‌های معمولی در مدت حداکثر 15 دقیقه سفت می‌شوند و کار شکل دادن را برای گچ کاران بسیار سخت می‌کنند

.
حسنی با بیان این‌که گچ ترکیبی و پاششی با نام‌های تجاری سیبا و ساتن در بازارهای جهانی عرضه شده است افزود: این محصول هم‌اکنون به علت ارزش افزوده بالا صرفا برای صادرات تولید می‌شود و تاکنون 20 هزار تن آن به کشورهای ترکمنستان ، آذربایجان و ارمنستان صادر شده است.
وی درآمد ارزی حاصل از این صادرات را 800 هزار دلار عنوان کرد و گفت: بازار گچ ترکیبی منطقه در انحصار کشور ترکیه بود ولی اکنون ایران نیز از تولید کنندگان عمده این محصول است.
فرامرز هرمزی دبیر کانون هماهنگی صنعت گچ و نمک کشور در دانشگاه سمنان نیز با بیان این‌که محققان این دانشگاه دو سال برای تحقیقات تولید نسل جدید گچ زمان صرف کردند گفت: پس از سال 91 که این تحقیقات به پایان رسید با همکاری شرکت گچ سیمین سمنان، تحقیقات وارد عرصه تجاری‌سازی و تولید صنعتی گچ ترکیبی شد.

منبع: ماهنامه راه و ساختمان