تولید نانو سیمان و بتن رنگی مقاوم

عاصمه مشهدی ملک‌زاده، محقق ایرانی موفق به تولید سیمان و بتن رنگی مقاوم با استفاده از دانش نانو فناوری شد.
این محقق ایرانی درباره اختراع خود گفت: نانو سیمان‌ها به دلیل مقاومت بالا و خواص ساختاری بهبود یافته، کاربردهای زیادی دارند، به‌طور مثال از این نوع سیمان‌ها برای ساخت آسمان‌ خراش‌ها، ساختمان‌های نظامی (ضد گلوله) و مناطقی که خورندگی زیادی دارد، استفاده می‌شود.


وی افزود: با استفاده از نانو سیمان‌ها استفاده از سیمان،کاهش یافته و این مساله منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نیز می‌شود.


مشهدی‌ ملک‌زاده با بیان این‌که دانش نانو در ایران بیشتر به سمت تولید مواد شیمیایی و دارویی گرایش دارد و در زمینه تولید مصالح ساختمانی و سیمانی چندان پیشرفتی نداشته است، گفت: این امر به‌دلیل گران بودن روش‌های به‌کار گرفته شده برای سنتز نانو ذرات و همچنین ارزان بودن مواد اولیه برای تولید سیمان است.


وی تصریح کرد: رنگدانه قرمزی سنتزی علاوه بر رنگی‌کردن بتن سبب افزایش مقاومت آن می‌شود و از دیگر ویژگی مهم بتن تولید شده حل نشدن رنگ بتن در آب به‌مدت ۲۷ روز است

.
مشهدی ملک‌زاده اظهار داشت: ما در این طرح سعی کرده‌ایم با استفاده از یک روش بسیار آسان و کم‌هزینه اقدام به سنتز نانو‌ذرات هماتیت و نانو سیلیکا کنیم تا امکان استفاده این ذرات در سیمان و بتن دارای توجیه اقتصادی باشد.

منبع: مجله را و ساختمان