طرح نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک

کارفرما :
شرکت انرژی و تاسیسات نیرو تراز
محل پروژه :
اندیمشک موقعیت کیلومتر 9 جاده سد کرخه قرار
نوع فعالیت :
دوره اجرایی :
مدت زمان قراردادی احداث 36 ماه می باشد.
پیشرفت فیزیکی :

v    طرح نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک :

خلاصه ای از هدف اجرای طرح:

نيروگاه BOO سیکل ترکیبی اندیمشک در فضایی نزدیک به 53 هکتار در موقعیت کیلومتر 9 جاده سد کرخه قرار دارد. تامين مالي، احداث و بهره برداري اين نيروگاه به روش BOO انجام خواهدگرفت. در روش BOO ( ساخت، مالكيت و بهره‌برداري )، سرمايه‌گذار با استفاده از آورده خود و وام كه از بانكها يا موسسات مالي دريافت مي‌نمايد، اقدام به احداث تاسيسات مورد نظر كرده و از طريق انعقاد قرارداد، محصول توليد شده را تحويل خواهد داد و درآمد حاصل از آن، علاوه بر هزينه‌هاي  بهره‌برداري و تعميرات، بازگشت سرمايه او را با نرخ مناسبي پوشش مي دهد. در كشور ما نيز، با تصويب قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور و متعاقب آن برنامه چهارم توسعه، از روش فوق جهت سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در زمينه توليد برق استفاده مي‌شود كه به واسطه آن يك شركت و يا مجموعه‌اي از شركتهاي سرمايه‌گذار خصوصي براي سرمايه گذاري در زمينه توليد برق، ضمن اخذ مجوز، اقدام به احداث نيروگاه مي‌كنند. 

موافقتنامه نيروگاه اندیشک از نوع ECA مي باشد. در اين روش سرمايه گذار از طريق تاسيس شركت پروژه ، عمليات احداث و بهره برداري از نيروگاه را انجام مي‌دهد. شركت توانير نيز متقابلا سوخت نيروگاه را تامين و متعهد به پرداخت بهاي آمادگي و بهاي انرژي بر اساس مفاد موافقتنامه مي‌گردد.

در این راستا شرکت انرژی و تأسیسات نیرو تراز پی ریز در سال 1390  با تصویب هیت مدیره وقت شرکت تراز پی ریز به منظور احداث نیروگاه اندیمشک3 تاسیس گردید. با تصمیم اعضای محترم هیئت مدیره شرکت تراز پی ریز مبنی بر سرمایه گذاری جهت احداث نیروگاه سیکل ترکیبی، مذاکراتی با سازمان توسعه برق ایران جهت احداث نیروگاه انجام و با بررسی های به عمل آمده شرکت تراز پی ریز پیشنهاد خود را مبنی بر سرمایه گذاری برای احداث نیروگاه در تاریخ 89/11/25 به فرمانداری اندیمشک تقدیم نموده  و در تاریخ 89/12/7 فرماندار محترم شهرستان اندیمشک شرکت نیرو تراز پی ریز را به سازمان توسعه برق ایران جهت همکاری برای احداث نیروگاه اندیمشک معرفی و جهت اقدامات اولیه به شرکت تراز پی ریز اعلام گردید.

پس از معرفی به سازمان توسعه ، شرکت نیرو تراز پی ریز به مطالعه و ارزیابی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک پرداخت و موفق گردید  مطالعات فنی و توجهیی و اقتصادی نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک را تهیه و به سازمان توسعه برق ارائه نماید. و با پیگیری های انجام شده در تاریخ 90/4/19 موافقت اصولی طرح احداث نیروگاه در استان خوزستان شهرستان اندیمشک از سازمان توسعه برق ایران به شرکت تراز پی ریز اعلام شد و رسما  فعالیت های این شرکت جهت اخذ مجوزات مربوطه و اقدامات اجرایی لازم آغاز گردید. 

مهمترين قراردادهايي كه شركت پروژه جهت احداث و بهره برداري از نيروگاه منعقد مي نمايد عبارتند از:

·       قرارداد طراحي، تامين تجهيزات و احداث (EPC) نيروگاه

این قرارداد در مورخ 30/04/94 با شرکت فرآب منعقد گردیده است.

 

·       قرارداد تامين مالي (Financing Agreement) جهت تامين بخش وام (Debt) پروژه

پیرو پذیرش عاملیت بانک توسعه تعاون در خردادماه 94، پروسه اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی در جریان میباشد.

 

·       قرارداد مشاور طرح

مناقصه انتخاب مشور طرح در دست اقدام است.

 

قرارداد بهره برداري و تعمير و نگهداري (O&M) نيروگاه

میزان سرمایه گذاری طرح:

پیش بینی میزان سرمایه گذاری EPC : 270 میلیون یورو

پیش بینی میزان سرمایه گذاری Non EPC : 40 میلیون یورو

پیش بینی میزان کل سرمایه گذاری : 310 میلیون یورو

هزینه انجام شده تا کنون : 7 میلیارد تومان